Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Dynastia Liao

Dynastia Liao została ustanowiona przez lud Kitanów, który zdominował północ Chin w okresie od X do XII wieku.

Istniała w latach 907 → 1125 .

O dynastii

Kitanowie

Dynastia Liao została ustanowiona przez lud Kitanów, który zdominował północ Chin w okresie od X do XII wieku. Kitanowie to ud zamieszkujący pierwotnie poudniową część Mandżurii, który wyodrębnił się z koczowniczych ludów nazywanych przez Chińczyków zbiorczą nazwą Xianbei (鮮卑). To właśnie ludy Xianbei założyły tzw. północne dynastie., z których najważniejszym ośrodkiem politycznym dla chińskiej historii to Północne Wei. Około I wieku n.e. ludy Xianbei w znacznej mierze wyparły Xiongnu, czyli ludy, które nękały cywilizację chińską w czasach głębokiej starożytności. Podóczas i w późniejszych stuleciach Xianbei wypierało Xiongnu, ale równie chętnie wraz z nimi atakowały terytoria dynastii Han.

Państwo Północne Wei (386 - 535) zjednoczyło północne Chiny, w roku 439, co zakończyło umownie wydzieloną Epokę Szesnastu Królestw. W przeciągu kolejnych stuleci ludy Xianbei uległy całkowitej sinizacji, ale przy tym jeden z ich odłamów zyskał nazwę Kitanów.

Proklamowanie dynastii

Kitanowie powrócili do gry w czasie upadku dynastii Tang. W pierwszej połowie X wieku władca państwa Kitanów Yelü Abaoji proklamował dynstię cesarską Liao, która istniała w latach 907-1125. Państwo to zajmowało tereny dzisiejszej Mandżurii i Mongolii. Jego nazwa pochodzi od rzeki Liao w północnej Mandżurii.

Władcy Kitajów nosili tytuł kagan, który wśród ludów stepowych oznaczał najwyższego przywódcę. ajął się konsolidacją swojego państwa i próbami podporządkowania sąsiadów. Oznaczało to liczne wypady łupieżcze w stronę sąsiadów od strony Mandżurii, jak i tego, co definiowane jest jako terutorium ówczesnych Chin - były to tzw. Pięć Dynastii. 

Pierwszy z władców Liao, proklamował się cesarzem w roku 916, chcąc przez to nie tylko unstanowić monarchię dziedziczną, ale i zyskać legitymizację swojej władzy zgodną z duchem chińskich tradycji. Chodziło oczywiście o tzw. Mandat Niebios. 

Upadek dynastii

 

Państwa, dynastie i poczet ich władców

Poczet władców (0)

Ważniejsze wydarzenia: 0

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: (brak artykułów)
Artykuł o nadrzędnym okresie historycznym: Song

messages.comments:

Napisz swój komentarz

buttons.form_purpose_comment_name
buttons.form_purpose_comment_email

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 10 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

chiny.this_dynasty_g możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Pieśni dalekich plemion

Pamiętacie te relacje o japońskich żołnierzach, którzy nie wiedzieli o końcu II wojny światowej? No, jest z nimi taki mały problem. To nie byli rodowici Japończycy. To byli tajwańscy aborygeni. • Książka zawiera dziesiątki zdjęć przepięknie roześmianych aborygenów oraz ich opowieści.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca zbiorowa w której eksperci i specjaliści prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych.