Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Kultury Neolityczne na terenie obecnych Chin

Istniała .

O dynastii

Badania archeologiczne dowodzą, że kolebką kultury chińskiej był obszar położony w pobliżu Rzeki Żółtej. Najstarsze ślady człowieka: narzędzia kamienne, kości zwierząt, ślady ognia, kości homo erectus odnaleziono w jaskiniach Zhoukoudian (Zhōukǒudiàn 周口店), położonych na południowy zachód od Pekinu oraz w dolinie rzeki Pa w prowincji Shaanxi. Resztki te pochodzą z późnego paleolitu i wczesnego neolitu, a określane są nazwą kultury Zhoukoudian.

-charbox-

Wczesne ślady osadnictwa ludzkiego w Chinach znajdują się także w dolinie rzeki Jangcy. Za praprzyczynę rozwoju przyjmuje się gwałtowny rozwój rolnictwa: nawadnianie pól, powstanie wspólnot rodzinnych i intensywna uprwa ryżu. Te czynniki doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby ludności.

-charbox-

Pierwszą ważniejszą kulturą neolitycznych Chin jest tzw. kultura Yangshao. Istniała ona w okresie 3000–2000 lat. Nazwa pochodzi od wykopalisk w okolicy wioski o tej nazwie w prowincji Henan. W toku badań archeologicznych ustalono że obejmowała one tereny dzisiejszych prowincji: Henan, Shaanxi, Shanxi, Ningxia i Gansu, czyli środkowy bieg Rzeki Żółtej. Obejmują również tereny jej górnego biegu.

-charbox-

Kultura ta wytwarzała doskonałej jakości malowaną ceramikę, której cechą charakterystyczną była dominacja koloru czerwonego. Była to kultura rolnicza – uprawiano proso. Jako zwierzęta domowe trzymano psy oraz świnie. Narzędzia wytwarzano z kości i kamienia.

Inną ważną kulturą neolotyczną była kultura Longshan, która około roku 2500 p.n.e. stopniowo wyparła Yangshao. Rozwinęła się w centralnym i dolnym biegu rzeki Żółtej, obecnie tereny prowincji Hebei, Shandong, Gangsu oraz część prowincji Henan.

-charbox-

Ceramika wytwarzana przez tą kulturę to cienkie, połyskliwo-czarne wyroby pozbawione malunków. Znali oni koło garncarskie i stała nieco wyżej niż Yangshao, niemniej, jak każda inna cywilizacja, także rolnicza.
Oprócz prosa, uprawiano także pszenicę (która prawdopodobnie przywędrowała z Bliskiego Wschodu). Oprócz psów i świń hodowano konie, owce i inne bydło. Znano już jedwab. Narzędzia wykonywano z kości i kamienia.

Z III tysiąclecia p.n.e. pochodzą także inne kultury, bardziej zaawansowane i posiadające technologię wytopu brązu oraz pismo. Inskrypcje religijne tworzone przez te ludy utrwalone zostały na kościach zwierząt i skorupach żółwi.

Państwa, dynastie i poczet ich władców

Poczet władców (0)

Ważniejsze wydarzenia: 4

Chińskie ciekawostki-

Pojawienie się Homo Sapiens. Pierwsze kultury paleolityczne

Powiązany artykuł

Chińskie ciekawostki-

Wczesne kultury neolityczne

Powiązany artykuł

Chińskie ciekawostki-

późne kultury neolityczne

Powiązany artykuł

Chińskie ciekawostki-

Mityczne okresy „Trzech Czcigodnych" i „Pięciu Cesarzy"

Powiązany artykuł

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: (brak artykułów)
Artykuł o nadrzędnym okresie historycznym:

messages.comments:

Napisz swój komentarz

buttons.form_purpose_comment_name
buttons.form_purpose_comment_email

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 12 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

chiny.this_dynasty_g możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Pieśni dalekich plemion

Pamiętacie te relacje o japońskich żołnierzach, którzy nie wiedzieli o końcu II wojny światowej? No, jest z nimi taki mały problem. To nie byli rodowici Japończycy. To byli tajwańscy aborygeni. • Książka zawiera dziesiątki zdjęć przepięknie roześmianych aborygenów oraz ich opowieści.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca zbiorowa w której eksperci i specjaliści prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych.