Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Pięciu Hegemonów

Najpotężniejsi władcy Epoki Wiosen i Jesieni

Istniała w latach 770 → 476 p.n.e..

O okresie historycznym

-charbox-
-ilustracja-

Czasy rządów dynastii Zhou dzieli się zwyczajowo na dwa okresy historyczne: Epokę Wiosen i Jesieni oraz Okres Walczących królestw. Podział wyznaczony jest datami kronik zawartych w słynnych Kronikach wiosen i jesieni, zapisów z państwa Lu, a które skompilował ponoć sam Konfucjusz.

Pamiętajmy z artykułu o dynastii Zhou, że pierwszy król tej dynastii, król Wu (wojowniczy) w następstwie zawirowań politycznych podzielił przejętą od Shangów domenę na 70, a potem 170 dzielnic. Oddał je w zarząd członkom swojego rodu tworząc coś, co pozornie wygląda jak nasz europejski system feudalny... ale tym stał się on dopiero z biegiem stuleci. Zarządcy tych dziedzin stopniowo uniezależniali się od władzy centralnej. Królowie Zhou stawali się coraz bardziej bezsilni, a ich władza coraz bardziej iluzoryczna.

Były to trudne czasy. Czasy pogłębiającego się chaosu. Dynastia Zhou nie była w stanie utrzymać jedności swojego władztwa i jej liczne dziedziny z roku na rok stawały się coraz bardziej samodzielne. We wczesnych latach Epoki Wiosen i Jesieni imperium Zhou rozczłonkowało się na ponad sto państw, państewek, które de facto stały się niezależnymi królestwami. Walczyły ze sobą o terytorium i inne zasoby z coraz mniejszym wzglądem na to, że teoretycznie są częścią tego samego imperium.

Ta przemiana była bardzo stopniowa i rozłożona na dziesiątki lat. W tym czasie książę Huan władający państwem Qi, książę Xiang władający lennem Song, książę Wen z Jin, książę Mu z Wu oraz król Zhuang z Chu kolejno zyskiwali potęgę polityczną i znaczną przewagę nad sąsiednimi państwami. Posłuszeństwo wobec królów Zhou było dla nich w coraz większym stopniu kartą przetargową przy zyskiwaniu legitymizacji swoich działań. W rzeczywistości stawali się hegemonami o decydującym wpływie na bieg wydarzeń. W telegraficznym skrócie zmagania przebiegały tak:

Qi było bogatym państwem położonym w miejscu gdzie leży współcześnie prowincja Shandong. Książę Huan, jego władca, przedsięwziął szereg reform wojskowych, politycznych i ekonomicznych, dzięki czemu jego państwo znacznie urosło w siłę. W roku 651 p.n.e. Huan zwołał na spotkanie władców wszystkich państw. Na zjeździe tym obecni byli posłańcy od Syna Nieba (tytularny władca Regionu, jednak bez realnej władzy). Spotkanie zakończyło się utworzeniem sojuszu i tym samym rozpoczęciem okresu hegemonii państwa Qi.

W roku 632 p.n.e. państwo Jin pokonało Chu, przejmując jego wpływy na Równinach Centralnych, jak określano tereny zajmowane przez cywilizację chińską. Zmagania między tymi dwoma państwami trwały przeszło 100 lat, póki w końcu król Zhuang z Chu nie zniszczył armii Jin, stając się niekwestionowanym hegemonem.

W tym czasie książę Mu z Qin rozszerzał swoje terytorium na zachód, a państwo Yue (obecnie prowincja Zhejiang na południe od Szanghaju) wchłonęło swojego długoletniego rywala państwo Wu. Wkrótce po tym, Gou Jian, król Yue, poprowadził swoje wojska na północ, stając się ostatnim z hegemonów Okresu Wiosen i Jesieni.

Państwa, władcy i dynastie

Państwa istniejące w tym okresie: 0. Łącznie władców: 0

Ważniejsze wydarzenia: 0

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: (brak artykułów)
Artykuł o nadrzędnym okresie historycznym:

Komentarze:

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 16 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury