Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Dynastia Liao

Dynastia Liao została ustanowiona przez lud Kitanów, który zdominował północ Chin w okresie od X do XII wieku.

Istniała w latach 907 → 1125 .

O dynastii

Kitanowie

Dynastia Liao została ustanowiona przez lud Kitanów, który zdominował północ Chin w okresie od X do XII wieku. Kitanowie to ud zamieszkujący pierwotnie poudniową część Mandżurii, który wyodrębnił się z koczowniczych ludów nazywanych przez Chińczyków zbiorczą nazwą Xianbei (鮮卑). To właśnie ludy Xianbei założyły tzw. północne dynastie., z których najważniejszym ośrodkiem politycznym dla chińskiej historii to Północne Wei. Około I wieku n.e. ludy Xianbei w znacznej mierze wyparły Xiongnu, czyli ludy, które nękały cywilizację chińską w czasach głębokiej starożytności. Podóczas i w późniejszych stuleciach Xianbei wypierało Xiongnu, ale równie chętnie wraz z nimi atakowały terytoria dynastii Han.

Państwo Północne Wei (386 - 535) zjednoczyło północne Chiny, w roku 439, co zakończyło umownie wydzieloną Epokę Szesnastu Królestw. W przeciągu kolejnych stuleci ludy Xianbei uległy całkowitej sinizacji, ale przy tym jeden z ich odłamów zyskał nazwę Kitanów.

Proklamowanie dynastii

Kitanowie powrócili do gry w czasie upadku dynastii Tang. W pierwszej połowie X wieku władca państwa Kitanów Yelü Abaoji proklamował dynstię cesarską Liao, która istniała w latach 907-1125. Państwo to zajmowało tereny dzisiejszej Mandżurii i Mongolii. Jego nazwa pochodzi od rzeki Liao w północnej Mandżurii.

Władcy Kitajów nosili tytuł kagan, który wśród ludów stepowych oznaczał najwyższego przywódcę. ajął się konsolidacją swojego państwa i próbami podporządkowania sąsiadów. Oznaczało to liczne wypady łupieżcze w stronę sąsiadów od strony Mandżurii, jak i tego, co definiowane jest jako terutorium ówczesnych Chin - były to tzw. Pięć Dynastii. 

Pierwszy z władców Liao, proklamował się cesarzem w roku 916, chcąc przez to nie tylko unstanowić monarchię dziedziczną, ale i zyskać legitymizację swojej władzy zgodną z duchem chińskich tradycji. Chodziło oczywiście o tzw. Mandat Niebios. 

Upadek dynastii

 

Państwa, dynastie i poczet ich władców

Poczet władców (0)

Ważniejsze wydarzenia: 0

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: (brak artykułów)
Artykuł o nadrzędnym okresie historycznym: Song

messages.comments:

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 4 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.