Bitwę przy Yique (czyt. ii-ćłe) stoczono w roku 293 przed Chr. Na przeciw armii króla Zhaoxianga z państwa Qin, dowodzonej przez Bai Qi, stanęła armia sprzymierzonych państw Wei (魏) oraz Han (韓), którą dowodził generał Gongsun Xi (公孫喜).
Sytuacja polityczna przed bitwą
Do roku 294 p.n.e. królestwo Qin stało się wiodącą siłą na terenach chińskich. Gdy tylko państwo to urosło dostatecznie w siłę, skierowało swoją uwagę na tereny sąsiadów – państwa Wei oraz Han. Oba te państwa zawsze były we wzajemnej animozji, przez co przegapiły gwałtowny wzrost siły Qin. Gdy więc armia Qin, dowodzona przez Bai Qi, zaatakowała Han i przejęła ważną fortyfikację, stało się to ostrzeżeniem dla wszystkich w regionie. Władcy obu zagrożonych państw zrozumieli, że w tamtej chwili już jedynie wspólne działanie jest w stanie powstrzymać napór państwa Qin.
W roku 294 p.n.e. państwa Han i Wei zgromadziły armię 240 tys. żołnierzy. Polem bitwy miało stać się rozległe terytorium, na którym znajdowały się fortece, umocnione miasta, umocnienia, zbudowane pośród labiryntu rzek i łańcuchów górskich. Dowódcy sprzymierzonych armii, obawiając się lepszej jakości wojsk Qin, mimo dwukrotnej przewagi liczebnej zdecydowali się na pasywną obronę. Przez kilka miesięcy trwała swego rodzaju „dziwna wojna”, w której każda z zaangażowanych stron czekała na nierozważny ruch bądź inny błąd przeciwnika.
Bitwa
Wreszcie w roku 293 p.n.e. przyszło rozstrzygnięcie. Generał armii Qin, Bai Qi, zauważył, że armie Han i Wei zachowują się do siebie wrogo. Postanowił więc wykorzystać ten fakt do skłócenia doraźnych sojuszników. Zwiadowcy Qin bezustannie poszukiwali słabych punktów obrony sojuszników. Odciągali oni uwagę głównych sił Han za pomocą organizowanych na małą skalę pułapek. Równocześnie atakował słabo bronione punkty obsadzone przez Wei za pomocą głównej armii. W takich razach nieodmiennie wojska Han musiały się zająć własnymi kłopotami, zamiast iść z odsieczą.
Oficerowie armii Wei doszli do konkluzji, że Han celowo nie wspiera działań obronnych Wei. Podejrzenie szybko zmieniło się we wzajemną wrogość i w końcu generałowie Han rzeczywiście decydowali o pozostawianiu oddziałów Wei bez wsparcia.
Bai Qi, widząc że jego fortel sie udał, nie niepokojony przez Han w przeciągu kilku miesięcy zdobył pozycje bronione przez Wei. Dopiero wtedy skierował swoje siły przeciw Han. W końcu resztki armii Han zostały otoczone i zmuszone do poddania. Generał dowodzący wojskami sprzymierzonych został schwytany. Sprzymierzeni stracili 240 tys. żołnierzy, a Qin zagarnęło dodatkowo pięć miast, wliczając w to samo Yique.
Po bitwie
Wygrana bitwa umożliwiła Qin dostęp do centralnych części Chin – do tej pory Qin zajmowało obszar na zachodnich rubieżach. Dalszą konsekwencją polityczną była konieczność odsprzedawania ziem przez Wei i Han, które w ten sposób musiały zapewnić utrzymanie niepewnego pokoju, a raczej zawieszenia broni, bowiem ich koniec był już przesądzony. Han zostało podbite w roku 230 a Wei w 225 roku p.n.e.