Bitwa przy Czerwonych Klifach

Chìbì zhī Zhàn (赤壁之戰) Bitwa u Czerwonych Klifów, rok 208 po Chr.

Po tym jak Cao Cao skonsolidował swoją władzę nad północą Chin, rządzoną przez upadającą dynastię Han, pozostało mu dwóch rywali: Sun Quan w środkowej i dolnej części dorzecza rzeki Jangcy, oraz Liu Bei, rządzący obszarem współczesnej prowincji Hubei.

-charbox-

W roku 208 Cao Cao poprowadził swoją armię 200 tysięcy ludzi przeciw połączonym armiom Sun Quana i Liu Beia, łącznie liczącym razem zaledwie 100 tysięcy. Armia Cao Cao poruszała się okrętami po rzece Jangcy. Na pewnym etapie ekspedycji flota zatrzymała się w miejscu znanym jako Czerwone Klify. Tu właśnie rozegrała się bitwa.

Najsłabsze z trzech królestw opierało swoje sukcesy na wyjątkowo zdolnych generałach i doradcach króla. Jednym z nich był słynny strateg Zhuge Liang, służył swoim intelektem u Liu Beia. Wcześniej doradził on swojemu panu utworzenie sojuszu z Sun Quanem. Teraz opracował plan pokonania Cao Cao i wcielił go w życie.

Plan zakładał pozorowane poddanie się siłom Cao Cao. Dziesięć okrętów, wyładowanych drewnem nasączonym łatwopalnymi oliwami, popłynęło w stronę floty przeciwnika. Ponieważ żołnierzom Cao Cao brakło doświadczenia w walce i stacjonowaniu na wodzie, wielu z nich cierpiało na chorobę morską. Zdecydowano się na powiązanie floty grubymi łańcuchami – aby je ustabilizować i ulżyć w ten sposób żołnierzom.

W odpowiedniej chwili nadpływające okręty zostały podpalone i puszczone w kierunku zakotwiczonych okrętów Cao Cao. Dzięki tej okoliczności oraz korzystnym wiatrom, flota Cao Cao doszczętnie spłonęła. Ogień przeniósł się też na rozbity na brzegu obóz armii Cao Cao. Wykorzystując zamieszanie, jego przeciwnicy zaatakowali rozpędzając na cztery wiatry ocalałe z pożogi wojska i zmuszając Cao Cao wraz z niedobitkami armii do pośpiesznego odwrotu.

Dla ekspedycji Cao Cao to był koniec – powrócił on na północ. Po jego śmierci, jego syn Cao Pi obalił ostatniego cesarza dynastii Han i sam proklamował się cesarzem. Stolicę swojego państwa ustanowił w Luoyang, zaś terytorium, które kontrolował, nazwał Wei. Podobnie postąpił Liu Bei – w 221 roku także proklamował się cesarzem, a swoje państwo nazwał Shu (stolica w Chengdu). Rok później Sun Quan ustanowił państwo Wu ze stolicą w Jianye (obecnie Nanjing).

Bitwa miała decydujące znaczenie dla utrwalenia się równowagi sił między rywalami i podziału ziem chińskich na trzy królestwa.

Powiązane informacje:

Burzliwy okres końca dynastii Han i powstawania Trzech Królestw został opisany w epickiej powieści Dzieje Trzech Królestw (Sanguoyanyi, 三國演義). W roku 2008, w 1800 lat po bitwie, wyprodukowano film Red Cliff (tytuł polski Trzy królestwa, dwuczęściowy epicki obraz pokazujący zmagania trzech rywali, w tym i bitwę przy Czerwonych Klifach.

Polubienia: 0

Epoka Okres Trzch Królestw

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 4

obok Zhuge Lianga jest bodaj najbardziej rozpoznawaną przez Chińczyków postacią z chińskiej późnej starożytności. Początkowo jako szara eminencja a potem zupełnie jawnie prowadził skomplikowaną grę mającą zabrać władzę cesarską z rąk upadającej ostatecznie dynastii Han. Jego planom na przeszkodzie stanęły inne postacie, nie mniej przebiegłe i ambitne. W rezultacie zamiast proklamacji kolejnej dynastii nastał w Chinach czas chaosu zwany Epoką Trzech Królestw.

Przeczytaj...

Po upadku dynastii Han na arenie chińskich dziejów działały trzy konkurencyjne wobec siebie ośrodki władzy. Najsilniejszym z nich było Wei, obejmujące centralne, najlepiej rozwinięte cywilizacyjnie tereny dawnej dynastii Han. Dwa pozostałe królestwa, Wu i Shu przez większość zmagań musiały łączyć siły, aby wytrzymać napór zdecydowanie najsilniejszego Wei. Ten burzliwy okres końca dynastii Han i powstawania Trzech Królestw został opisany w epickiej powieści Dzieje Trzech Królestw.

Przeczytaj...

To bodaj najsłynniejsza z bitew w historii Chin . Kluczowe starcie w okresie formowanie się Trzech Królestw u schyłku dynastii Han.

Po tym jak Cao Cao skonsolidował swoją władzę nad północnymi Chinami, które formalnie rządzone były przez upadającą dynastię Han, pozostało mu dwóch rywali: Sun Quan w środkowej i dolnej części dorzecza rzeki Jangcy, oraz Liu Bei, rządzący obszarem współczesnej prowincji Hubei.

W roku 208 Cao Cao poprowadził swoją dwustutysięczną armię przeciw połączonym armiom Sun Quana i Liu Bei, liczącymi zaledwie 100 tysięcy.

Przeczytaj...

Bitwa pod Yiling znana jest także pod nazwą Bitwy pod Xiaoting 猇亭之戰 lub też 彝陵之战 (Yiling)、猇亭之战 (Xiaoting) miała miejsce w roku 222 n.e., w czasie istnienia Trzech Królestw. Przeciw sobie stanęły wojska państwa Wu oraz Shu, zmagające się o panowanie nad kluczowym obszarem Jingzhou. Bitwa zakończyła się decydującym zwycięstwem państwa Wu, które powstrzymało inwazję Liu Beia na ten kraj.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 18 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.