Buddyzm

Buddyzm jest nietypową religią w tym sensie, że większość jego odłamów nie wymaga wiary w bogów (aczkolwiek podobnie jak agnostycyzm nie twierdzi też, że bogów nie ma).

Buddyzm jest nietypową religią w tym sensie, że większość jego odłamów nie wymaga wiary w bogów (aczkolwiek podobnie jak agnostycyzm nie twierdzi też, że bogów nie ma). Wiara w cokolwiek jest istotna tylko, o ile pomaga w osiągnięciu oświecenia. Ważniejsze jest wykazywanie współczucia w stosunku do innych czujących istot (nie tylko ludzi).

Czym jest buddyzm i odłamy buddyzmu

Buddyzm nie jest religią w takiej postaci, jaka rozumieją to użytkownicy kultury europejskiej. Jest tak z dwóch powodów. Już to dlatego, że powstało kilka tradycji i odłamów, które nie są wobec siebie nawzajem wrogie, nie wykluczają się w sposób agresywny. Sam Budda przekazywał nauki o różnym stopniu złożoności i nauki te stanowią podstawę rozmaitych tradycji i pojmowania Wszechświata. W telegraficznym skrócie: buddyzm nie wymaga wiary w bogów, a wiara w rozumieniu europejskim jest o tyle istotna, o ile pomaga w osiągnięciu większego oświecenia. Jedyną istotną rzeczą jest dążenie do oświecenia bądź okazywanie współczucia innym istotom czującym.

Gdyby użyć europejskiej miary do opisu buddyzmu, należałoby wydzielić cztery odrębne systemy wierzeń:

1. Buddyzm Therawada (przez wyznawców Mahajny zwany hinajana, czyli Mały Wóz)

Jest to najbardziej tradycyjny z istniejących obecnie odłamów. Wyodrębnił się po 376 roku p.n.e. w czasie II soboru w Wajsali).

Budda jest tylko wzorem do naśladowania. Ideałem jest osiągnięcie stanu arhata, czyli „godnego". Celem wyznawcy jest przede wszystkim dążenie do osiągnięcia wyzwolenia samego siebie – zwłaszcza od koncepcji trwałości jednostkowego ja, a dopiero potem osiągnięcie stanu aratha. Myślą przewodnią Therawady jest twierdzenie, iż źródłem wszystkich cierpień jest owo poczucie odrębności osobowej.

Obecnie Buddyzm Therawada jest popularny w Birmie, Kambodży, Laosie i Tajlandii oraz na Cejlonie.

2. Buddyzm mahajana (lub Wielki Wóz)

Odłam ten powstał w I wieku p.n.e. Charakterystyczną cechą Buddyzmu Mahajany jest wiara w bodhisattwów – czyli istoty, byty, które mimo że osiągnęły stan Buddy, czyli pełne oświecenie, zdecydowali się pozostać na tym świecie, aby nauczać innych i pomagać im w trudnej drodze samodoskonalenia.

Niektórzy bodhisattwowie zdecydowali się odrodzić tylko raz i są oni czczeni w sposób podobny do chrześcijańskich świętych. Inni z kolei zdecydowali się odradzać ciągle od nowa.

Jedną z najczęściej czczonych istot bodhisattwa jest Guan-yin 觀音 (pełna nazwa 觀世音菩薩 Guānshìyīn Púsà, bądź Avalokitesvara). Jest to bogini miłosierdzia i opiekunka dzieci, do której modlą się nie tylko kobiety brzemienne, oraz te pragnące chronić swe dzieci, ale także każdy, kto chce liczyć na jej opiekę.

Wg tradycji mahajana, oświecenie uzyska tylko ta osoba, która w pełni oczyściła swoją karmę, czyli rodzaj rachunku wszystkich uczynków uczynionych przez duszę podczas wszystkich jej inkarnacji.

Inną cechą tego buddyzmu jest przywiązywanie dużego znaczenia do nauczania sutr. Buddyzm mahajana jest dziś popularny w Korei, Chinach kontynentalnych oraz w Wietnamie.

3. Buddyzm Tantrajana, inaczej tantryczny, Wadżrajana, Mantrajana, Niezniszczalny Pojazd, Diamentowy Wóz.

Wyłonił się w II wieku n.e. z tradycji Mahajany wyróżnia się jednak od niej formą praktyk religijnych. Znacznie mniejszy nacisk kładziony jest na kwestie nauki sutr, czyli etyki i moralności i ascezę,

Główny nacisk spoczywa na naukach tantrycznych, które zostały rozbudowane w złożony system rytuałów i technik medytacyjnych. Polegają one między innymi na systemie ceremonii wizualnych, którym najczęściej towarzyszą skomplikowane pieśni, czyli mantry. Obecnie najwierniej istotę tradycji tantrycznej odzwierciedla buddyzm tybetański. Co ciekawe, Dalajlama jest uważany za wciąż odradzająca się bodhisattwę.

4. Buddyzm zen

Powstawszy w Chinach, w późniejszym okresie rozwijał się głównie w Japonii. Wyłonił się on ze szkoły mahajany, jednak zredukował on niemal całkowicie kult bodhisattwy i kultywowania dobrych uczynków oraz budowania karmy, koncentrując się na tzw. zazan, czyli systematycznych medytacjach, które mają doprowadzić praktykującego do stanu oświecenia.

Muzyka świątynna

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

Taoizm

Taoizm

Artykuł o zbliżonej tematyce

Taoizm jako filozofia to jeden z dwóch najsilniejszych i najbardziej wpływowych kierunków myśli chińskiej. Jego zapoczątkowanie przypisuje się Laozi (Mistrz Lao, czy też Stary Mistrz). Taoizm koncentrował się bardziej na osobie w kontekście i otoczeniu świata naturalnego, niż społecznego. Dążeniem Taoistów było więc życie jednostki i jej dostosowanie do rytmu świata naturalnego – podążanie Drogą (chiń. Dao; Tao) wszechświata i życie w harmonii.

Przeczytaj...

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 19 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury