Prapoczątki

Kartografia chińska rozwijała się już przed rokiem 2000 p.n.e. Od tamtego okresu Chińczycy znali już tzw. gnomon, czyli pionowy pręt do wyznaczania deklinacji i azymutu słońca, kompas, oraz reguły mierzenia wysokości względnej (niwelacji).

Mapy

Chińczycy wykonywali mapy w drewnie i na jedwabiu, a w późniejszym okresie na papierze, gdy został on już wynaleziony. Mapy były rzadko kopiowane, a oryginały były często niszczone przez właścicieli w celu ochrony przed niepowołanymi osobami.

Już w III w. p.n.e. stworzono pierwszą mapę znanego ówcześnie przez Chińczyków świata. Istnieją też wzmianki o licznych mapach z czasów dynastii Han (od II w. p.n.e. do III w. n.e.) wykonanych w drzewie, jedwabiu, a później na papierze. Około II w. działało już w Chinach biuro kartograficzne, wykonujące prace astronomiczne, geodezyjne i kartograficzne. W tym okresie kartograf Chang Heng stosował on siatkę kartograficzną na mapach pozwalającą na precyzyjne obliczanie odległości, także z określeniem położenia punktów według współrzędnych płaskich (X, Y).

Jednym z najwybitniejszych kartografów chińskich był Xu Xiake (徐霞客, 1518–1593). Stwierdziwszy szereg nieprawidłowości, niedokładności, a przede wszystkim różnic między źródłami informacji i mapami, spędził 30 lat na podróżach przez cały chiński świat. Wszystkie swoje obserwacje zapisał w pamiętniku podróży (Xú xiá kè lǚ jì 徐霞客旅記).

Nowoczesne mapy Chin wykonane zostały przez misjonarzy jezuickich dopiero w XVII w. Prowadzili oni rozległe i systematyczne badania historyczne i geograficzne całego obszaru. Aż do XIX wieku były to najlepsze i najdokładniejsze mapy Chin .

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

Wyprawy zamorskie Zheng He

Wyprawy zamorskie Zheng He

Artykuł o zbliżonej tematyce

Chiny pod rządami wczesnej dynastii Ming były najbardziej zaawansowanym i najlepiej rozwiniętym obszarem na świecie. Aby utrwalić wpływy i nawiązać przyjazne stosunki z innymi krajami, cesarz Chengzu wysłał swojego generała-eunucha Zheng He z misją dyplomatyczną między innymi do krajów Bliskiego Wschodu. Zheng He odbył łącznie siedem podróży po Zachodnim Oceanie (tak nazywali Chińczycy Ocean Indyjski). Każda z nich zaczynała się w Liujiagang – porcie w obecnej prowincji Jiangsu.

Przeczytaj...

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 9 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.