Zastrzeżenie prawne: wszystkie poniższe porady są do wykorzystania na własną odpowiedzialność czytającego. Autor tekstu nie daje gwarancji co do ich aktualności i użyteczności.
Gdzie i jak kupować bilety na pociąg i samolot
Pociąg
W Chinach bilety na pociąg są imienne. Zakupu można dokonać na kilka sposobów
- Na stacji w kasie. Trzeba okazać paszport.
- Poprosić znajomego Chińczyka o zakup. Osoba kupująca musi koniecznie okazać kserokopię paszportu. Zdjęcie paszportu w smartfonie nie wystarczy!
- Przez internet w tym portalu: https://english.ctrip.com/trains. Odbiór takiego biletu jest osobisty w kasie biletowej dowolnego dworca kolejowego - za okazaniem paszportu.
Uwaga: nie testowałem, ale w takim scenariuszu Chińczyk z kserokopią będzie nieskuteczny. - W małych miasteczkach da się czasem znaleźć małe biura zakupu biletów. Miejscowy znajomy będzie wiedział, gdzie takie znaleźć. W czasie transakcji dostaje się bilet różowy.
Przelot samolotem
- Warto kupić bilet z lotniskiem powrotu innym, niż lotnisko przylotu, na przykład można przylecieć do Hongkongu, a potem wrócić z Szanghaju lub Pekinu.
Samolot wewnątrz Chin
Bilety da się kupić tu: https://english.ctrip.com/flights/ lub tutaj http://www.elong.com/ Na około 2 tygodnie przed dniem lotu bilety stopniowo drożeją, czasem z godziny na godzinę. Proszę też pilnować się przed szukaniem, a potem zakupem biletu z tego samech urządzenia lub IP - skrypty wykrywają kupującego i podwyższają cenę.
Samolotem wewnątrz Chin
- W ostatnich latach stałym problemem są opóźnienia lotów. Być może w ostatnim okresie się to zmieniło. Jeśli nie ma potrzeby, warto wybrać pociąg. Optymalnym rozwiązaniem budżetowym jest zamiast zestawu "nocleg + samolot następnego dnia" pojechać nocnym pociągiem. Jest to praktyka wykorzystywana przez zorganizowane wycieczki, np. nocny pociąg z Pekinu do Xi'an.
Pociągi w Chinach
Garść uwag:
- Jeśli kupiłeś bilet na pociąg nocny z miejscem stojącym lub siedzącym, a chcesz miejsce leżące, miejsce możesz dokupić u konduktora. Ale trzeba zrobić to szybko. Trzeba zgłosić się do stanowiska i zapisać na listę oczekujących. Kontuar do tego jest zwykle pośrodku składu pociągu, zwykle to wagon numer 7, ale nie ma reguły.
Taksówki
Tak jak i w innych miejscach na świecie, taksówkarze mogą naciągać na kursach lub w inny sposób żerować na naiwności lub braku czujności podróżnych- Szczególne zasługi na polu bezczelności mają taksówkarze w mieście Hangzhou. Zalecam szczególną ostrożność przy korzystaniu.
- Nie wsiadaj do taksówek, których kierowcy naganiają, np. przy wyjściu z lotniska lub stoją w oczekując w miejscach uczęszczanych przez turystów. Niektórzy widząc, że klienta nie da się orżnąć, odganiają go i nie pozwalają wsiąść.
- Łap taksówki jadące, a nie takie, które zatrzymały się widząc obcokrajowca.
- Przed wejściem do taksówki zorientuj się, ile mnie więcej kosztuje kurs. Moja metoda: prosić kierowcę, aby na kartce napisał przybliżoną cenę. Porównaj obie kwoty.
Wymiana pieniędzy
- Dolary lub Euro da się wymienić na lokalną walutę niemal w każdym banku. Najpewniejszy jest w tym względzie Bank of China.
- Pierwsza wymiana w banku może trwać potwornie długo, gdyż wymaga zarejestrowania paszportu i obcokrajowca w systemie bankowym. Dodatkowe opóźnienie powstanie, jeśli placówka nie jest uczęszczana przez obcokrajowców - brak wprawy urzędników obsługujących to dodatkowe 10-15 minut.
- Zależnie od miejsca wejścia do Chin, warto wymienić walutę wcześniej, albo zaraz przy granicy. Przy przejściu lądowym z Hongkongu nie będzie problemu - jest tam kilka kantorów oferujących rozsądny przelicznik.
- Wymiana w bankomacie: warto zabrać kartę więcej niż jednego banku, gdyż czasami banki chińskie mają problemy z komunikacją z konkretnymi bankami w Polsce. Innym, bardziej oczywistym powodem jest to, że w banku polskim może nastąpić przerwa techniczna.
- Warto mieć przy sobie na czarna godzinę 100-300 RMB gotówką, na wypadek poważnych problemów z dostępem do bankomatu - zwłaszcza poza szlakami turystycznymi.
Bezpieczeństwo
Na dzień dzisiejszy białych nikt w Chinach nie rusza. Oprócz ogólnego bardzo dużego poczucia bezpieczeństwa (brak natrętnych bezdomnych, brak ludzi pijanych i przy tym agresywnych), można zawsze prosić przechodniów o pomoc. W większości miejsc ludzie będą bardzo pomocni. Wyjątkiem jest m.in. Pekin, w którym obcokrajowcy cieszą się mniejszą otwartością ze strony miejscowych.
Porady w kwestii zdrowego rozsądku i ogólnej czujności
- Po największym chińskim deptaku dla turystów Wangfujing kręci się dużo młodych dziewcząt, które pod pozorem szukania kogoś do ćwiczenia języka angielskiego zwabiają naiwnych do piekielnie drogich pijalni herbaty.
Pekin
Internet i telefon komórkowy
Aktualnie bardzo wiele się zmieniło, jeśli porównać sytuację do ostatnich lat. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kartę SIM przedpłaconą i po prostu zachować ją sobie na pamiątkę. Potrzebny jest do tego paszport - wymagane przy rejestracji i aktywcji. Internet w komórce jest niezwykle szybki i jednocześnie tani.
Doładowania
Aktualnie najpopularniejsze jest doładowanie w kioskach: trzeba podać sprzedawcy numer telefonu, a on dołądowuje. Brzmi to nie do końca bezpiecznie, ale wystarczy poczekać na potwierdzenie dołądowania SMS-em, który przychodzi niemal natychmiast. Inną formą doładowania jest zakup karty zdrapki za 100 RMB - wtedy można dołądować samodzielnie.