-charbox-

Nauka i technika rozwijała się w Chinach już od czasów najdawniejszych. Rozwój wynalazczości napotykał w nich jednak na zasadniczo inne przeszkody niż na terenach zajmowanych przez starożytne cywilizacje okolic basenu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do starożytnych Greków, przedstawiciele chińskich elit nie uważali pracy fizycznej za czynność godną niewolników. Ich działania były nakierowane na zwiększenie wydajności pracy warstwy pracującej społeczeństwa.

Wydajność taka była kluczowa w zarządzaniu sprawami państwa. Wynalazki, usprawnienia i rozumienie działania świata natury były w Chinach zaprzęgnięte na użytek może nie społeczeństwa, ale państwa. Dla ilustracji można podać wynaleziony w Chinach papier, który umożliwił rozrost biurokracji, a w rezultacie istnienie potężnych imperiów, z imperium Dynastii Han w pierwszej kolejności. Czasy funkcjonowania dynastii Han, a potem Tang przyniosły potężne fale innowacji, które stopniowo przeciekały w kierunku zachodnim.

Szczególnie słynne są tzw. cztery wielkie wynalazki: papier, proch, kompas i druk. Ich wpływ na historię cywilizacji zachodniej jest nie do przecenienia.

W starożytności największymi osiągnięciami Chińczyków były:
medycyna ziołowa, przyrządy do mierzenia czasu, ułatwiające obserwacje astronomiczne (pierwsze udokumentowanie zaćmienia słońca w r. 2135 p.n.e.; obserwacja koniunkcji planet ok. 500 p.n.e.; powstanie almanachu komet 天文氣象杂占 około 400 p.n.e.)

W III wieku genialny inżynier Ma Jun wynalazł mechanizm różnicowy. Czasy średniowiecza przyniosły szereg wynalazków i innowacji takich jak: suche doki, pług żelazny, taczkę. W czasach ekspansji Mongołów Europa mogła poznać (na własnej skórze) szereg chińskich osiągnięć związanych z prowadzeniem wojen. Chińscy inżynierowie towarzyszyli Mongołom w podbojach, umożliwiając im obleganie i zdobywanie warownych miast. Tym właśnie sposobem do Europy przeniknął wynaleziony w Chinach kompas, papier i proch.

Po XVI wieku wymiana technologiczna następowała dzięki szlakom handlowym, ale przede wszystkim dzięki działalności mnichów jezuickich i innych ludzi których celem było pozyskiwanie i próby rozumienia chińskich technologii. W XVI i XVII wieku nastał czas Jezuitów, a także podróżników, którzy odwiedzali Chiny i studiowali ich filozofię i technologie. Jednym z najsłynniejszych z podróżników był Matteo Ricci, który w 1687 roku wydał przetłumaczone przez siebie prace Konfucjusza.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 2

Chińskie wynalazki

Chińskie wynalazki

Artykuł o zbliżonej tematyce

Co prawda nowoczesna nauka powstała w Europie, jednak przez setki i tysiące lat to Chiny były najbardziej rozwiniętym cywilizacyjnie rejonem naszej planety. Jeszcze w XVII i XVIII wieku przyjeżdżający do Chin podróżnicy i kupcy przyjeżdżali po to, by podpatrywać i wykradać, i jawnie kopiować sekrety technologiczne.

Przeczytaj...
Chińskie wynalazki - Proch

Chińskie wynalazki - Proch

Artykuł podporządkowany tematycznie

Receptura prochu została opracowana przez chińskich alchemików – Taoistów, starających się wynaleźć eliksir nieśmiertelności. Później formuła wytwarzania czarnego prochu z saletry, siarki i węgla drzewnego była zastosowana także do celów militarnych.

Przeczytaj...

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 9 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom