Podróż na zachód mnicha Xuanzang

(玄奘西游)

Xuánzàng (玄奘)
mnich buddyjski znany także jako San Zang lub Tripitaka.

   
Odbył on podróż do Indii w latach 629–645, powracając z wieloma pismami buddyjskimi, z których wiele osobiście przetłumaczył.

Xuanzang (602–664) porzucił normalne życie, został mnichem i szybko opanował klasyczne pisma buddyjskie. Zauważył przy tym, że zawierały one mnóstwo błędów w tłumaczeniu. Postanowił zetem udać się w podróż do Indii do Tianzhu, jak zwano wtedy Półwysep Indyjski.


Tiān zhú (天竺)
Historyczna nazwa Indii w języku chińskim.

Celem wyprawy miało być zebranie jak największej ilości pism buddyjskich.
Xuanzang rozpoczął podróż w roku 627 – był to pierwszy rok panowania cesarza Zhenguana z dynastii Tang. Po trwającej okrągły rok podróży po pustkowiach, dotarł do Indii. Po przybyciu na miejsce zbierał pisma i przez piętnaście lat studiował nauki buddyjskie .

Powróciwszy do Chang'an (ówczesnej stolicy dynastii Tang) przywiózł ze sobą 650 ksiąg buddyjskich, z czego za swego życia przetłumaczył łącznie 74 tomów.

Xuanzang w trakcie podróży odwiedził 70 państw. Jego wyprawa przyczyniła się do nawiązania przynoszącej korzyści obu stronom wymiany kulturowej między Indiami i Chinami. Po swoim powrocie napisał książkę Zapiski o Zachodnich Regionach Wielkiego Imperium Tang. Opisał w niej szczegółowo zwyczaje, języki, folklor, klimat i warunki terenowe ponad stu krain i krajów tamtego regionu. Większość zawartej w księdze wiedzy to obserwacje samego Xuanzanga. Książka jest współcześnie nieocenioną skarbnica wiedzy o centralnej i południowej Azji.


Dà Táng Xīyù jì大唐西域記
Tytuł księgi napisanej przez Xuan Zanga.

Xiyu to Zachodnie Rejony/rubieże – tradycyjnie nazwa terenów na zachód od Dunhuang; nazwa pochodzi z czasów dynastii Han.

W oparciu o podróż Xuanzanga powstała powieść Podróż na zachód. Jest to jedna z czterech najsłynniejszych chińskich powieści. Więcej o niej tutaj.

Podróż na zachód

Xīyóu Jì (西遊記)
autor: Wu Cheng'en (吳承恩)
publikacja: XIV wiek

napisana w czsach panowania dynastii Ming. Opowiada o wielkiej wyprawie do Indii w poszukiwaniu pism buddyjskich.

komentarze:

Dodaj komentarz