Bitwa przy Yique

Yīquē zhī zhàn (伊闕之戰 ) 293BC

Tagi: Historia Wojny, bitwy i rewolty

Wyszukaj w portalu:  
-charbox-

Bitwę przy Yique (czyt. ii-ćłe) stoczono w roku 293 przed Chr. Na przeciw armii króla Zhaoxianga z państwa Qin, dowodzonej przez Bai Qi, stanęła armia sprzymierzonych państw Wei (魏) oraz Han (韓), którą dowodził generał Gongsun Xi (公孫喜).

Sytuacja polityczna przed bitwą

Do roku 294 p.n.e. królestwo Qin stało się wiodącą siłą na terenach chińskich. Gdy tylko państwo to urosło dostatecznie w siłę, skierowało swoją uwagę na tereny sąsiadów – państwa Wei oraz Han. Oba te państwa zawsze były we wzajemnej animozji, przez co przegapiły gwałtowny wzrost siły Qin. Gdy więc armia Qin, dowodzona przez Bai Qi, zaatakowała Han i przejęła ważną fortyfikację, stało się to ostrzeżeniem dla wszystkich w regionie. Władcy obu zagrożonych państw zrozumieli, że w tamtej chwili już jedynie wspólne działanie jest w stanie powstrzymać napór państwa Qin.

W roku 294 p.n.e. państwa Han i Wei zgromadziły armię 240 tys. żołnierzy. Polem bitwy miało stać się rozległe terytorium, na którym znajdowały się fortece, umocnione miasta, umocnienia, zbudowane pośród labiryntu rzek i łańcuchów górskich. Dowódcy sprzymierzonych armii, obawiając się lepszej jakości wojsk Qin, mimo dwukrotnej przewagi liczebnej zdecydowali się na pasywną obronę. Przez kilka miesięcy trwała swego rodzaju „dziwna wojna”, w której każda z zaangażowanych stron czekała na nierozważny ruch bądź inny błąd przeciwnika.

Bitwa

Wreszcie w roku 293 p.n.e. przyszło rozstrzygnięcie. Generał armii Qin, Bai Qi, zauważył, że armie Han i Wei zachowują się do siebie wrogo. Postanowił więc wykorzystać ten fakt do skłócenia doraźnych sojuszników. Zwiadowcy Qin bezustannie poszukiwali słabych punktów obrony sojuszników. Odciągali oni uwagę głównych sił Han za pomocą organizowanych na małą skalę pułapek. Równocześnie atakował słabo bronione punkty obsadzone przez Wei za pomocą głównej armii. W takich razach nieodmiennie wojska Han musiały się zająć własnymi kłopotami, zamiast iść z odsieczą.

Oficerowie armii Wei doszli do konkluzji, że Han celowo nie wspiera działań obronnych Wei. Podejrzenie szybko zmieniło się we wzajemną wrogość i w końcu generałowie Han rzeczywiście decydowali o pozostawianiu oddziałów Wei bez wsparcia.

Bai Qi, widząc że jego fortel sie udał, nie niepokojony przez Han w przeciągu kilku miesięcy zdobył pozycje bronione przez Wei. Dopiero wtedy skierował swoje siły przeciw Han. W końcu resztki armii Han zostały otoczone i zmuszone do poddania. Generał dowodzący wojskami sprzymierzonych został schwytany. Sprzymierzeni stracili 240 tys. żołnierzy, a Qin zagarnęło dodatkowo pięć miast, wliczając w to samo Yique.

Po bitwie

Wygrana bitwa umożliwiła Qin dostęp do centralnych części Chin – do tej pory Qin zajmowało obszar na zachodnich rubieżach. Dalszą konsekwencją polityczną była konieczność odsprzedawania ziem przez Wei i Han, które w ten sposób musiały zapewnić utrzymanie niepewnego pokoju, a raczej zawieszenia broni, bowiem ich koniec był już przesądzony. Han zostało podbite w roku 230 a Wei w 225 roku p.n.e.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Okres Walczących Królestw

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 8

Sto szkół

Sto szkół

Za czasów Dynastii Zhou, elity rządzące dzierżyły monopol na władzę i były w stanie decydować czym była kultura wyższa i klasa urzędnicza. Wraz ze zmianami okresu Walczących Królestw na czele społeczeństwa pojawiła się nowa klasa uczonych (士人, shìrén). Uczeni ci tworzyli rozmaite szkoły myśli, z których każda oferowała usługi w dziedzinie doradztwa, w nadziei zyskania wpływów i pozycji na dworach władców. Z nich wykształciło się „Sto Szkół Myśli”, promujących rozwój usystematyzowanego nauczania.

Mencjusz (Meng Zi)

Mencjusz (Meng Zi)

Mencjusz twierdził, że natura człowieka jest dobra (xing ben shan 性本善), jednak należy ją pielęgnować i rozwijać. Człowiek wg tej teorii jest z natury dobry, podstawy cnót moralnych mają charakter wrodzony, ale – znowu – należy ich strzec i rozwijać.

Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Potęga państwa Qin rosła między innymi dzięki szeroko zakrojonym reformom systemu politycznego, który opierał się na osiągnięciach intelektualnych szkoły legistów. Podstawowym dziełem legalistycznym była Księga mistrza Han Feia (Han Feizi).

Qu Yuan

Qu Yuan

Jednym z najsłynniejszych i najbardziej cenionych poetów chińskich był Qu Yuan. Służył on na dworze Huanga, tytułującego się królem władcy państwa Chu, a potem jego syna i następcy Qingxianga. Według popularnych opowieści poeta całym sercem poświęcał się sprawie zachowania suwerenności swojego państwa w obliczu rosnącej potęgi państwa Qin. Opowiadał się on za zawiązaniem przymierza z sąsiednimi państwami, aby przeciwstawić się rosnącej potędze Qin.

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Burze okresu Wiosen i Jesieni przetrwało siedem większych państw. były to Qi, Chu, Yan, Hann, Zhao, Wei i Qin. Początkowo państwa Hann, Zhao i Wei sformowały sojusz i przemogły w walce siły państw Qi, Qin i Chu – każde oddzielnie. Później sojusz rozpadł się, a Qi i Qin stopniowo urosły w siłę.

Bitwa przy Changping

Bitwa przy Changping

To decydująca bitwa stoczona pomiędzy państwem Qin, które pokonało państwo Zhao. W roku 256 p.n.e. Qin zaatakowało Han. Z odsieczą państwo Zhao wysłało armię pod dowództwem Lian Po. Obie armie spotkały się w okolicach Changping, położonego w północnej części ówczesnych ziem królestwa Han. Lian Po, po ujrzeniu armii Qin stwierdził, że jedyną szansę na zwycięstwo dawała próba przeczekania.

Bitwa o miasto Jimo

Bitwa o miasto Jimo

W roku 284 p.n.e. państwo Yan rozpoczęło inwazję Qi, celem jego całkowitego podporządkowania. Dowódca Le Yi dowodził armią Yan W ciągu sześciu miesięcy kampanii jego armia zajęła siedemdziesiąt miast. Państwu Qi zostały tylko dwa miasta – Jimo oraz Ju.

Bitwa przy Yique

Bitwa przy Yique

Bitwę przy Yique (czyt. ii-ćłe) stoczono w roku 293 przed Chr. Na przeciw armii króla Zhaoxianga z państwa Qin, dowodzonej przez Bai Qi, wystąpiła armia sprzymierzonych państw Wei (魏) oraz Han (韓), którą dowodził generał Gongsun Xi (公孫喜).

Powiązane artykuły: 0